Trial rowerowy

Trial rowerowy to widowiskowa konkurencja, która zyskuje coraz więcej sympatyków. Specjalne trasy do treningów dla wielbicieli tej dyscypliny tworzone są w wielu miejscowościach.

Polega ona na pokonaniu trasy podzielonej na odcinki w określonym czasie i bez dotykania ziemi i przeszkód nogą lub częścią roweru. Przeszkody są różne, a jazda jest dzięki nim bardzo widowiskowa i wymagająca dużych umiejętności. To przeszkody i styl w jakim się je pokonuje decydują o niezwykłości i zainteresowaniu tą dyscypliną.

Trzeba posiadać specjalny rower do trialu, no i oczywiście kask i ochraniacze. Sama umiejętność jazdy na tradycyjnym rowerze nie wystarczy.
Młodzież chętnie jeździ na rowerze i korzysta z tras, sama buduje na nich przeszkody. Taka jazda jest bardzo emocjonująca, ale też bardziej niebezpieczna niż tradycyjna. Musi się być do niej przygotowanym, a zaczynać najlepiej jest z pomocą instruktora. Przydatna jest tu ogólna sprawność organizmu, siła mięśni i trzymanie równowagi, dlatego niezbędne są dodatkowe ćwiczenia, nie tylko na rowerze.